Hangdobozépítés: hogyan kezdjem?

2005. december 28.

Megannyi kérdés, de a legfontosabb, hogy:

Érdemes-e egyáltalán belevágni?

Ha nem akarsz mélyebben belemenni az elektroakusztikába, akkor vegyél hangdobozokat boltból készen vagy ha van barkácskedv és lehetőség saját kivitelezésre akkor keress az Interneten egy szimpatikus konstrukciót és építsd meg (külföldről sok jó kit is beszerezhető).

Ha érdekel a témakör és hajlandó vagy ezt egy hobbinak tekinteni, amire időt (és pénzt) kell áldozni, továbbá képes vagy elviselni az első dobozok okozta kudarcokat akkor vágj bele! Ez egy nagyon szép, kreatív tevékenység.

Van egy - főleg kezdők körében gyakori - tévhit, miszerint sokkal olcsóbb a "csináld magad" hangdoboz, mint boltban készen vásárolni. Ez legfeljebb utánépítés esetén igaz. Teljesen egyedi tervezés esetén az első próbálkozások és a ráfordított idő költsége biztosan jóval nagyobb lesz, mint a kész hangdoboz anyagköltségen felüli felára.

Tanulni, tanulni, tanulni

Elméleti tudás nélkül semmi esély sincs rá, hogy jó dobozt tervezz. Alapvető irodalom a Klinger: Hangdobozépítés könyv. Kicsit régi, a hangváltókkal foglalkozó része nem is igazán jó, de ha most ismerkedsz a témával biztosan hasznos lesz legalább egyszer elolvasni. Az internet is jó forrás, ha megy az angol (speaker building) vagy a német (Lautsprecher Selbstbau) bőséges irodalmat találsz a témában. Magyar nyelven a legtöbb tudás a fórumokban található.

Mire kell még készülni?

A hangdobozépítés részben asztalos munka. A dobozt megépíttetheted szakemberrel is, de valahol a fűrészpor is része ennek a hobbinak. Ez utóbbi esetben elengedhetetlenül szükséges, hogy legyen a közeledben egy lapszabászat (ahol lehetőleg képesek 0,5 mm tűrésen belül dolgozni). A lapok otthoni, saját kezű méretre vágását a magam részéről nem tartom jó ötletnek. Szükség lesz néhány szerszámra és sok-sok türelemre, kitartásra.

Az elektroakusztikába muszáj lesz beleásni magad, enélkül biztosan nem fogsz tudni jó hangváltót építeni. Hangváltó ugyanis kell, sokszor még egy egyutashoz is. Enélkül nem megy. Aktív, passzív vagy DSP, az alapelv mindig ugyanaz, legfeljebb nem kell forrasztani. A bolti előre gyártott passzív hangváltókat felejtsd el, azok a hangdobozépítés bögrés zacskós levesei.

Passzív hangváltó építéséhez elengedhetetlen, hogy a kísérletezéshez legyenek kéznél alkatrészek, többféle értékű kondenzátor, ellenállás és tekercs. Nem kell csúcsminőség, ha megvan a végleges vagy ahhoz közeli hangváltó, akkor lehet minőségi alkatrészekkel fejleszteni.

A hangdobozépítés lépései

Az első lépés a doboz alkalmazási területének meghatározása figyelembe véve a meghajtó elektronika és a jelforrás jellegzetességeit. Innentől az alábbi tevékenységek iterációja következik:

  • Hangszórók kiválasztása, doboz hangolása;
  • Hangdoboz tervezése;
  • Hangdoboz fizikai kivitelezése;
  • Hangváltó tervezése gyártói vagy lehetőleg saját mérés alapján;
  • Hangváltó kivitelezése, finomítása, esetleg áttervezése a hallottak alapján.

Az iteráció bármely pontról visszafordulhat bármely korábbiba, a koncepció bármilyen státuszban szorulhat kisebb/nagyobb áttervezésre. Átgondolatlanul belevágni találomra összevásárolt komponensekkel garantált kudarc. A koncepciót érdemes jól végiggondolni és fejben minél több lehetőséget elpróbálni, ebben segítenek a szimulátor szoftverek. Túlzásba sem szabad azonban esni. Ha túl sokat őrlődsz az elméleten mindig találsz valami potenciálisan jobbat és végül soha nem fogsz építeni semmit.

Kezdjük hát az első lépéssel, ami:

A célok meghatározása

Miért építed ezt a hangdobozt? Mire szeretnéd használni? Teljesen eltérő követelményeknek kell megfelelnie egy átlagos lakószobába készített hifi hangdoboznak és egy hangosítására készült nagy ládának. Ha a kérdésre nincs egyértelmű válasz, akkor talán nem is kell az a doboz.

Fontos a meghajtó elektronika és a jelforrás is. Egészen más szempont szerint kell hangdobozt tervezni egy digitális jelforrásról meghajtott 2 × 50 wattos tranzisztoros erősítőhöz, mint egy hagyományos lemezjátszó mögé kötött 2 × 2 wattos csöveshez.

Kompromisszumok

Az egyedileg tervezett hangdoboz legnagyobb előnye, hogy a saját, személyre szabott kompromisszumaidat építheted bele.

Alaptétel

  • Minden hangdoboz kompromisszum.
  • Ha valamelyikre azt mondják, hogy kompromisszumoktól mentes, akkor az előző pont lép életbe.

Egyik nagy kompromisszum az alsó határfrekvencia - érzékenység - dobozméret hármas. Mindenki olyan dobozt szeretne, ami kicsi, érzékeny és nagyon mélyre megy. Sajnos a három kívánságból csak kettő teljesülhet:

  • Ha kicsi a doboz és mélyre megy érzéketlen lesz;
  • Ha kicsi a doboz és érzékeny nem fog mélyre menni;
  • Ha érzékeny a doboz és mélyre megy nagy lesz.

A másik nagy kompromisszum a költség. Általában van egy megcélzott költségkeret, amit az ember nem szeretne túllépni. Az első doboznak javasolt alacsony költségvetéssel nekiállni. A kezdeti szárnypróbálgatások - tapasztalat hiányában - jó eséllyel nem sikerülnek majd túl fényesen.

Ha világos a cél és megvannak a kompromisszumok akkor kezdődhet a hangszórók kiválasztása.