Lancetta

2005. március 24.

Mi ez a Lancetta?

A hangdoboz terve egy német újság, a Hobby Hifi 2004. évfolyamának 6. számában jelent meg egy Bernd Timmermanns nevű úr tollából. A doboz a Tang Band W3-871S hangszórója köré épülő kb. 1,5 méter magas egyenes TL két belső rezonátor kamrával, melyek a TL-ekre jellemző átviteli hibák kiküszöbölésére hivatottak. A doboz alsó határfrekvenciája 55 Hz (8 centis hangszóróval). A konstrukciónak még része egy RLC kör, mely a hangdoboz középtartományban jelentkező kiemelését kompenzálja.

Tang Band W3-871S
Tang Band W3-871S

Ez a Tang Band a "korszerű" szélessávú hangszórók közül való, duplakónusz nélkül is elmegy 20 kHz-ig. Alumínium fáziskúpot kapott, a mágnesköre árnyékolt, láthatóan multimédiás felhasználásra tervezték. A kép nem adja vissza mennyire kicsi, furcsa érzés kézben fogni. A rezonancia frekvenciája picivel 100 Hz felett van, Qts 0,83, ezért a teljes átviteli sávot egyszerű dobozkonstrukcióval nem lehetne lefedni. A TL egy lehetséges megoldás, amivel a doboz még elfogadható méretű marad.

A belső helmholtz rezonátorok feladata két rezonancia eltüntetése. A rezonátor egy hangolt üreg, a TL csövébe néző "reflexdoboz", amit a cső átmérője/hossza illetve az üreg mérete hangol. Egy ilyen kamra a hangolási frekvenciája környékén elnyeli a hanghullámokat ("basszus csapda").

A hangváltó egy párhuzamosan kötött tekercs, kondenzátor és ellenállás alkotta szívókör, mely a dobozba épített hangszóró középfrekvenciás kiemelését hivatott elsimítani. Ezen kívül más passzív alkatrész nincs a hangszóró előtt. Az alkatrészeket Wolkens segítségével kitben vásároltam, ebben 1,4 mm-es drótból készült tekercs, MKP kondi és 10 W-os MOX ellenállás volt, masszív, jó minőségű alkatrészek.

A Lancetta hangváltója

Dobozépítés

Mivel a dobozterv az újság szellemi tulajdona nem publikálhatom, de van néhány fotóm az elkészítéséről. A konstrukció alapvetően nem pilótavizsgás. A nehézséget elsősorban a rezonátor kamrák okozzák. Kb. 7 × 8 centis lapokra kell kb. 5 centis lyukat vágni, ami nem megoldhatatlan, ha van kéznél egy satu. Nekem nem volt. Volt viszont 43 mm-es lyukfúróm, a cső belső átmérője pedig 45 mm. Ezzel fúrtam egy 43-as lyukat, szépen kireszelgettem a szélét, hogy ne legyen éles és a "toldásaként" Palmatex-szel felragasztottam a 10 mm-el lerövidített csövet.

A doboz vázának és a rezonátorok építése
A doboz vázának és a rezonátorok építése

A csillapítóanyaggal kapcsolatban a leírás nem egyértelmű. Azt írja, hogy a rezonátorokat "ki kell tömni", de a TL cső csillapítása egy elég hanyag mondattal el van intézve. A képen látható megoldás nem jó. Az összeszerelt dobozból az alsó csillapító anyagot a TL nyílásán keresztül kiszedtem, kb. 20 centis kispárnává hajtogatva visszatoltam, majd mögé kb. 50 centi hosszan egy nagyobb vatelin párnát is behelyeztem. A megfelelő csillapítás kritikus a TL-nél, nagyon lehet vele hangolni. Ajánlatos vele kísérletezni, már amennyire egy ilyen kis doboznál lehetséges.

A doboz vázának és a rezonátorok építése
A doboz vázának és a rezonátorok építése

Látható, hogy a 45 fokban ferde előlapű rezonátort nem sikerült egészen precízen szabni, szabadkézzel dekopírfűrésszel tőlem csak ennyire futotta. Nagyobbra kellett volna szabatni őket és akkor egy vezetőléccel szépen le tudtam volna vágni 45 fokban.

A második oldallap is fent van

A felületkezelés előtt az illesztéseket szintbe kell hozni. Ezt az eddigi dobozaimnál szerettem elsumákolni, de itt muszáj volt. Szerencsére a 10-es MDF-et könnyű alakítani, nem kellett túl sokat csiszolni. Öntapadós tapéta helyett ezúttal úgy gondoltam kipróbálom a lazúr és lakk kombinációját.

Két réteget lazúrt és két réteg lakkot vittem fel ecsettel. Ezután kellett volna még egy teljes átcsiszolás majd egy réteg szórópisztollyal felvitt lakk, de erre nem volt lehetőségem, így a felület nem lett tökéletesen sima, de ez leginkább csak megérintve érzékelhető.

Két réteg lazúr, két réteg lakk
Két réteg lazúr, két réteg lakk

A mahagónin átütő MDF mintázat ad egy kis antikolt hatást ad a festésnek. Tapétázni sokkal egyszerűbb lett volna, de ez sem reménytelen vállalkozás és az eredmény mindenképpen egyedi lesz.

Értékelés

Az első megszólalás nem okozott sok örömet. A kevés csillapítóanyag túl sokat engedett ki a 200 - 400 Hz közötti tartományban és a nullkilométeres kis szélessávú sem brillírozott. A csillapítóanyag variálásával aztán sikerült a dobozhangot eltüntetni és pár órányi használatot követően a hangszóró is kezdett magához térni.

A nyúlon túl! Uh, ez a nappali mostani szemmel nézve...

A doboz középtartományára a világon semmi rosszat nem tudnék mondani és a magas is teljesen elfogadható. Tökéletes impulzus átvitel, a hangváltó miatt jelentkező fázishiba ismeretlen fogalom. A színpad nagyon stabil, ezek a szélessávú egyértelmű, vitathatatlan előnyei. A kicsi hangszóró nem vészesen irányított, de csodák nincsenek, a "sweet spot" szűkebb, mint egy többutasnál. A basszust tényleg csak "ahhoz képest" lehet értékelni, annyi van, hogy ne legyen túl nagy a hiányérzet, de olyat, amit a 13 - 20 centis dedikált mélyközép hangszórók tudnak nem szabad tőle várni.

A 10-es MDF-től tartottam, az anyag a saját súlya alatt hajlott, de a kész doboz nem hajlamos rezonanciára. A TL-ben eleve nem nagyon keletkezik nyomás, főleg nem ekkora hangerőnél.

A dobozban van valami varázslat. A valószerűtlenül keskeny, magas forma és a nagyon tiszta, precíz hang kölcsönöz neki egyfajta különlegességet. Ismered azt az érzést, amikor zenehallgatás közben futkos a hideg a hátadon? Ez tudja.

A Marantz házimozi erősítő gyengeségei viszont nagyon kijöttek rajta, ezért újra csatasorba állítottam az öreg Orion SE 260-ast. A változás elképesztő. Eltűnt a forszírozott magas és előbújt valamennyi mélytartomány, a hang sokkal tisztább és részletezőbb lett. Ez alá a hangdoboz alá elektronika kell. Meghálálja.

De végül...

...mégis eladtam. Rendes basszus nélkül nekem nem az igazi a zene. (Egy jó basszusért sok mindenre képes az ember.) Sőt, néha hangosan is szeretek zenét hallgatni. Ezeknek a Lancetta nem tud megfelelni. Talán egy másik dobozban, esetleg egy szubbal 2.1 felállásban jobb lenne, de a sorsa megpecsételődött akkor, amikor a Primairt rákötöttem az Orionra. A Primair nekem jobban bejött. Az is meghálálta a jó elektronikát.