HTPC Atom és ION alapokon

2010. április 30.

Előbb-utóbb mindannyian kénytelenek leszünk lecserélni az öreg képcsöves tévéinket. Nálam erre a képcső öregedése miatt volt szükség, a végső stádiumában a fekete már gyakorlatilag világoszöld volt, de a képélességet is inkább a homályosság szó jellemezte jobban.

HTPC? Minek az?

Node a tévé csere nem fog ennyiből megállni, nagyon hamar igény lesz a nagyobb felbontású anyagok megjelenítésére alkalmas eszközökre is. Vehettem volna blu-ray lejátszót vagy kész média lejátszót, de inkább építettem egy HTPC-t. Az XBMC-vel már korábban találkoztam és nem szerettem volna lemondani a felületről illetve a sokoldalú zenelejátszó képességeiről. Az alapvető elvárás nálam egy HTPC-vel szemben a filmek és zenék zökkenőmentes lejátszása alacsony zajszint mellett. A H.264 tömörítésű full HD anyagok lejátszására két lehetőség van: szoftveresen izomból megoldva (egy erős, legalább kétmagos processzorral) vagy hardveres gyorsítással.

Egy kis kémia

Az Atom-ION kombó egy nagyon alacsony fogyasztású, hőt alig termelő (cserébe meglehetősen lassúcska) processzort kombinál egy olyan hardveres video lejátszást gyorsító GPU-val, ami lehetővé teszi a full HD felbontású anyagok lejátszását. A gyártók által kínált ION-os alaplapokon általában minden megtalálható, amire egy HTPC-ben szükség lehet. Nincs is szükség másra, csak egy megfelelő házra és némi háttértárra, amiről a filmeket le lehet játszani, ugyanis a sérülékeny és sok helyet foglaló optikai adattárolókat teljes mértékben le kívánom építeni.

Összetevők

  • Zotac IONITX-B-E alaplap
  • 2 × 1 GB Kingmax DDR2-800 RAM
  • 1,5 TB Samsung EcoGreen F2 HD154UI HDD
  • Gigabyte MIB T5140 mini ITX ház
  • Scythe Kaze Jyu Slim 1000 ventilátor

Az alaplapon megtalálható minden, amire csak szükség lehet: VGA, DVI és HDMI kimenet, koaxiális, optikai és analóg hang kimenetek, gigabit ethernet, eSATA és USB 2.0 csatlakozó hegyek. Ezen a lapon egy 1,6 GHz-es egymagos, HT-s Atom N230-as proci van, ami kb. a valaha gyártot létező leggyengébb az Atomok közt. Az alaplapon nincs ventilátor és nem elképzelhetetlen, hogy egy jól szellőző házban passzív üzemben is használható, de ebben a Gigabyte házban a passzív üzem nem valósítható meg.

Zotac IONITX-B-E

A Gigabyte ház érdekessége, hogy adnak hozzá egy VESA monitor tartót is, amivel a ház fölé szerelhető az LCD monitor. A Gigabyte ezzel újra feltalálta a klasszikus desktop PC-t. :) A monitor tartót én természetesen nem használom, ami engem ebben a házban megfogott, az a passzív táp (eredetileg abban bíztam, hogy egyáltalán nem lesz szükség hűtőventire), a szolid design, a hifi eszközökhöz passzoló méretek és az, hogy van benne egy 5,25" és két 3,5" meghajtó hely, tehát további diszkekkel lehet majd bővíteni a későbbiekben, ha szükség lesz rá.

Minden megvan, ami kell

A RAM és a HDD ízlés dolga, én a Samsungot a fogyasztása miatt választottam és leszámítva azt, hogy bekapcsoláskor hülye kerregő hangokat ad (ez valami elfuserált önteszt lehet) és intenzív seekeléskor sajnos hallható a seekzaj egyelőre jónak tűnik. (Később kiderült, hogy az acoustic management gyárilag le volt tiltva, quiet-re állítva elcsendesedett.) A méret volt a lényeg, mivel a filmek lejátszására bármelyik mai HDD megfelel, a hálózatom pedig kábelezési okokból sajnos nem tud gigabites lenni. A szükséges memória méret oprendszertől függ elsősorban, ez a 2 GB pont kéznél volt (a videokártya is a rendszermemóriából gazdálkodik és az XBMC fórum szerint érdemes 512 MB-ra állítani).

Ezzel nagyjából kész is, kizárólag HTPC alapú felhasználáshoz a legegyszerűbb megoldás az XBMC Live. Én is ezzel kezdtem, aztán persze mindenféle igények jöttek, ami miatt Windows 7 került a HTPC-re. Mivel az XBMC már egy ideje támogatja a DXVA2-t, ezért Windows alatt sem gond a full HD.

Tesztelés, itt még passzívan

Hűtés

Sajnos a teljesen passzív felállás nem működik, a CPU és a GPU együtt ebben a házban túlmelegszik, jön a throttling és a használhatatlanságig belassul a rendszer. Ez egyébként nem következik be azonnal, bekapcsolástól számítva úgy 10 percnyi full HD H.264-es tömörítésű film kell ahhoz, hogy elkezdjen akadozni, szóval tényleg nincs túl sok veszteséghő. Ilyenkor a maghőmérsékletek 90 fok környékén mozognak, ami már tényleg nem egészséges.

80×80-as ventilátor 5 V-ra kötve

A stabil üzemhez tényleg csak egy icipici hűtés kell, a megoldást eleinte ideiglenesen egy régről megmaradt 80×80×25-ös ős-Codegen tápventi jelentette, amit 5 V-ra kötöttem. Ez kb. semmi levegőt nem mozgat, mégis elegendő már ahhoz, hogy a CPU-GPU páros alapjáraton 55, terhelés alatt 70 fok alatt maradjon. A ventilátor gyakorlatilag annyira lassan pörög, hogy csak egészen közelről (néhány centi távolságból) hallható, egyáltalán nem zavaró még éjszakai zenehallgatáskor sem, a HDD zajosabb. Később lecseréltem egy Scythe Kaze Jyu Slim 1000-re, de csak azért, mert a 25 mm-es vastagság miatt kicsit nyomta a Gigabyte ház tetejét. A hőmérsékletben és a zajszintben nem történt változás. A Scythe-t szívó üzemmódban kötöttem be és úgy szereltem fel, hogy kicsit döntve, a ház tetején lévő rács felé mozgassa a hőt. Így nem reked meg a meleg a házban, a HDD maximum negyvenegy-két fokig melegszik.