LAN faragás

2008. június 21.

Amikor a lakás építették úgy kértem, hogy a spájzból (ide jön be az utcáról a kábeltévé és a telefon) minden egyes szobába csillagpontosan menjen egy koax és egy UTP kábel (igazából ma már inkább kettőt kérnék mindegyikből). De a sors (Karcsi bácsi) úgy hozta, hogy az egyik szobába nem sikerült ezt megcsinálni, itt csak egy darab drót ment át a szomszéd szobai (nappali) végponthoz, ahonnan elosztani vagy toldani lehet. A koaxnál ez még nagyjából rendben is van, telefonra is OK, de a LAN-t nem lehet csak úgy elosztani. Természetesen pont ebben a szobában van asztali PC és itt van a print szerver is, tehát ide kellett volna mindjárt két végpont is...

Amíg ADSL volt, addig úgy oldottam meg, hogy a splitter után a DSL jelet vittem be a szobába és ide tettem a DSL modemet, routert. Így helyben megvolt a két vezetékes végpont. Viszont az ADSL sebességével nem voltam megelégedve, ráadásul egyre rosszabb lett, ezért kábelnetet rendeltem helyette. Itt viszont a bejövő pontnál szét kell választani a jelet, nincs mese, a kábelmodemnek itt kell lennie.

Innen több variáció is volt, de hosszú távon a routert úgyis ki kell költöztetni a spájzba, tehát az volt a kiinduló pont, hogy az aktív eszközök lehetőleg mind költözzenek a csillagponthoz. A kérdés csak az volt, hogyan vigyek hálózatot az asztali PC-hez és a print szerverhez. A korrekt megoldás az lett volna, ha a nappaliba kiállok egy végponttal, erre rárakok egy switchet és onnan beviszek a szobába két végpontot (a két szoba közötti rövid kábelcsatornába be lehetne húzni még egy UTP kábelt). De nem akartam switchet, mert az ott villogna a hifi mellett, áramot fogyaszt, pénzbe kerül (vannak olcsók, de azok csúnyák), plusz két aljzat és kábelszörnyek, így is elég nagy a káosz.

Felmerült, hogy meg kellene toldani az UTP-t, hiszen a hifinél nincs szükség ethernetre. Ilyenkor két dugót szokás krimpelni a kábelre és azokat egy toldóval összekötni. Viszont egyrészt a falban tömör réz (fali) UTP megy, erre csak speciális csatlakozó krimpelhető, másrészt a toldóval együtt biztosan nem férne be egy szabvány villany dobozba (ráadásul a doboz közös a koaxszal, az UTP előtt még egy TV csatlakozó is van). Némi guglizás után rátaláltam erre a megoldásra. Nagyon szép és elegáns, biztosan nem rosszabb, mint a toldós verzió, sőt szerintem még jobb is. A csavarás megmarad, a kontaktus stabil a forrasztás miatt és a lépcsős toldásnak köszönhetően nem lesz ronda nagy bunkó sem a toldásnál. Ezt az eljárást követtem, de megvallom nem egyszerű utánozni, rengeteget szórakoztam vele, mire nem ennyire, de hasonlóan szép lett a toldás. Én azért erenként is szigeteltem. Sima szigetelő szalagot használtam, így a toldás nem lett vastagabb, mint az eredeti kábel és hajlékony is maradt, befért a dobozba.

Így már megvolt a végpont a PC-nél, de kettő kell, mert a print szervernek is kellene egy. Ismét képbe jöhetne a switch, de inkább arra gondoltam, hogy megpróbálok két végpontot átvinni egy kábelen, hiszen a 100Base-T a 4-ből csak két érpárat használ. Ehhez a - most már megtoldott - UTP két végére egy-egy dupla UTP aljzatot szereltem. Az aljzat egyik felén csak a zöld és narancs, a másik felén az egyébként nem használt kék és barna érpárakat kötöttem be oda, ahova egyébként a zöld és narancs érpárakat kellett volna.

Két 100 mbit/s-es csatlakozás átvitele egy UTP kábelen

Kicsit izgultam azért, de gond nélkül működik, a kapcsolat mindkét porton 100 mbit-tel jön létre, a sebesség is megvan. Így végül csak két dupla UTP aljzatra volt szükség. A módszer hátránya, hogy gigabites hálózat nem megy át rajta (az mind a 4 érpárat használja), de nem tartom valószínűnek, hogy mostanában gigabites routert vennék, nekem tökéletes ez a Linksys.